
Sekret świątecznych podarków
Atmosfera Bożego Narodzenia splata się z jakąś zagadkowością, która jest ich integralną częścią. Do tych tajemnic korespondujących z Bożym Narodzeniem włącza się między innymi kwestia tego, skąd biorą się pod choinką bożonarodzeniowe prezenty. Stanowi to głównie uzasadnienie dla dzieci, zarówno z motywów wychowawczych, gdyż najprawdopodobniej wszystkim dzieciom komunikuje się, iż mają być posłuszne cały rok żeby dostać świąteczne prezenty, natomiast nie każdorazowo respekt wobec rodziców jest obecnie dostatecznie należyty.
To kto przywozi podarunki pod drzewko bożonarodzeniowe zależy od obszaru Polski, w jakim żyjemy. Zasadniczo w całej Polsce coraz zwyklejsze jest przynoszenie prezentów bożonarodzeniowych przez św. Mikołaja, co nie jest formalnie obrzędowością pochodzenia rodzimego. Nabyło się to z obrzędowości anglosaskiej, natomiast przede wszystkim z masy filmów amerykańskich, w których to żyjący za kołem polarnym św. Mikołaj (zaś faktycznie jest to nasze tłumaczenie nazwy Santa Claus) dowozi dzieciom podarunki w sankach zaprzęgniętych w latające renifery. Podarunki takie produkują posługujące mu elfy.
Chociaż na Górnym Śląsku odwiecznie św. Mikołaj identyfikowany jest tylko z dniem 6 grudnia, kiedy to okryty w kostium biskupa św. Mikołaj w gronie Diabła i Anioła doręcza dzieciom podarunki. W Wigilię Bożego Narodzenia śląskie dzieci dostają prezenty od Dzieciątka (identycznie jest w Czechach oraz na Morawach). W Małopolsce i na Śląsku Cieszyńskim natomiast dzieci dostają prezenty od Aniołka. Specyficzna pod takim względem jest jeszcze Wielkopolska ze swym Gwiazdorem. Gwiazdor jest ustrojonym w barani kożuszek oraz futrzaną czapkę gościem z buzią umorusaną sadzą oraz Gwiazdą Betlejemską w rękach. Z kolei dzieci na wschodnich kresach Polski odwiedza nieustannie Dziadek Mróz, według obrzędów z rejonów o intensywnych naciskach kultury rosyjskiej.
Bez względu na to w jaki sposób tuszują się rodzice, jacy tak rzeczywiście kupują te podarunki, dzieci z tęsknotą wypatrują Wigilii, zaś skryta postać która wedle tradycji je niesie, utwierdza w nich aurę świąt Bożego Narodzenia.
Zobacz też: http://www.domwsercu.ovh/2020/11/wkrotce-swieta/
Najnowsze komentarze